Prečo kotvíme regály?

Regály kotvíme, aby sme predišli ich prevrhnutiu. K tomu môže dôjsť následkom preťaženia regálu, nesprávnej manipulácie s tovarom alebo nedbanlivou starostlivosťou o regály – tu si prečítate ako sa starať o regály.

Ukotvením chránime nielen samotné regály a tovar na nich naukladaný, ale predovšetkým zdravie skladníkov, pracovníkov alebo zákazníkov predajní, pre ktoré môže byť prevrhnutie regálov až smrteľné nebezpečenstvo.

Kotviť alebo nekotviť regály?

To, či je regály naozaj nutné ukotviť závisí predovšetkým na ich nosnosti a využití. Odporúčame ukotviť regály s vyššou nosnosťou, konkrétne od 400 kilogramov, využívané ku skladovaniu ťažkého tovaru. Pomôcť si môžeme aj nasledujúcim vzorcom: pokiaľ je výška regálu väčšia ako päťnásobok jeho hĺbky, ukotvenie je nutné.

Regály s nižšou nosnosťou nie je nutné ukotvovat za každých okolností. Pokiaľ si však nie ste istí, kontaktujte nás behom nákupu alebo po ňom a my vám radi poradíme!

 

Ako ukotviť regály?

Súčasťou balenia regálov s nosnosťou nad 400 kg a šírkou nad 300 milimetrov sú vždy aj špeciálne kovové pätky. Jedná sa o kotviace poistky, ktoré sa ukotvujú k podlahe (existujú aj regály, ktoré sa ukotvujú k stene alebo k stropu).

 

Ukotvenie regálu vykonáváme počas jeho skladania, teda ešte predtým, ako ho začneme plniť tovarom. Pätky vsadíme do spodnej časti rámu a upevníme ich skrutkou. Pri kotvení do betónovej podlahy môžeme použiť hmoždinky so skrutkami. Podobne postupujeme aj pri ostatných rámoch.


Pripomíname, že, ešte skôr ako začneme regál skladať a kotviť, je nutné zistiť vlastnosti podlahy, čiže presvedčiť sa o rovnosti a nosnosti jej povrchu!

Aj ukotvené regály nezabudnite pravidelne kontrolovať. Aspoň dvakrát do roka overte stabilitu a bezpečnosť celej konštrukcie a presvedčte sa, či nedošlo k vychýleniu stojín a nosníkov. Povrch regálov chráňte aj pred prachom, vlhkosťou a slnečným žiarením.